Kawałek historii i informacji

Senatus Populusque Romanus (w skrócie SPQR) – łacińska formuła oznaczająca "senat i lud/naród rzymski". Formuła ta stanowiła w starożytności oficjalną nazwę Imperium Rzymskiego, a skrót SPQR, do czasu rozpowszechnienia się na to miejsce wizerunku orła, spełniał funkcję godła państwowego.

// wikipedia.pl

 

 

 

 

27. września 2002 roku. Wraz z początkami istnienia nowego shootera Battlefield 1942 powstaje nowa scena, a samotny do tej pory Scaevola zyskuje towarzysza broni - Praetoriusa, tym samym zakładając drugi w Polsce i jeden z pierwszych w Europie klanów tej znakomitej gry.

Praetorius: "Pewnego razu spotkałem gracza, który nazywał się Mucius Scaevola. Wówczas dość mocno interesowałem się historią Starożytnego Rzymu, więc przywitałem go tradycyjnym "AVE!". Poprzez forum Battlefielda, nawiązaliśmy znajomość i odkryliśmy, iż dzielimy zainteresowanie historią Starożytnego Rzymu. Pewnego dnia Mucius, zaczął grać z tagiem [SPQR], spytałem, czy mogę dołączyć do niego, dostałem przyzwolenie i odtąd grałem jako [SPQR] Praetorius. Pierwszą osobą, którą zacząłem werbować, był Dwutlenek, którego skierowałem do Scaevoli. DioXide i Scae znali się już wcześniej. SPQR miało Clan leader’a i 2 vCL’ów. Później doszli: Żbik, Chester, Torg, Kibol, Quest, Remiq, Marcin, Pontifex Maximus i inni. Od tej pory SPQR rosło w siłę, wiele już dokonało, ale jeszcze niejednego zadziwi..."

Od samego początku byliśmy nastawieni na dobrą zabawę z przyjaciółmi i to była podstawa istnienia SPQR. Najlepszy tego wyraz dał jeden z założycieli, Scae.

Scae: "Ja ze swej strony powtórzę to, co kiedyś już mówiłem - dopóki mam net to SPQR będzie istnieć. A wiem że sam nie zostanę... Nie bawię się w to dla wyników, tylko dla klimatu jaki jest w ekipie."

 

 

18. styczeń 2003. Rozegraliśmy pierwszy oficjalny mecz w Clanbase. Klan Aros Battle Fighters nie sprostał naszym legionom i od zwycięstwa zaczęliśmy marsz ku chwale SPQR. Od tamtej pory w SPQR wiele się zmieniło... Ludzie się zmieniali, ale klimat i główne zasady, cele dla których graliśmy pozostały te same. 8 kwietnia 2003 roku w szeregi SPQR zostali włączeni gracze klanu TO, którzy podzielali nasze podejście do gry: wpierw dobra zabawa, a dopiero później wyniki. Z czasem z dobrej zabawy zrodziły się wyniki i tak zostaliśmy jednym z najlepszych klanów w Europie grających w Battlefield 1942. Seria gier Battlefield była przeznaczeniem SPQR i od samego początku niezmiennie jesteśmy obecni na tej jakże ciekawej scenie. Od początku tym co nas wyróżniało była kultura, respekt dla przeciwnika i uczciwość.

Carlos: "Zacząłem grać od momentu wyjścia BFa. Z czasem odważyłem się wejść na polskie serwerki... I tam była całkiem inna gra, niż ta którą do tego momentu znałem... Obserwowałem jak miło wszyscy się zabijali, co to jest teamwork, zręczność graczy itd. Grałem często z ludźmi SPQR i bardzo mi się to spodobało. Żadnych przekleństw, chamstwa czy czitowania. Od razu super sprawa. Pytałem się kumpli co sądzą o SPQR. Wszyscy mówili o pozytywach..."

 

 

Do historii klanu zdecydowanie należy zaliczyć datę 13 marca 2004 roku. Wówczas w Warszawie w Zamku Ujazdowskim miał miejsce pierwszy w Polsce oficjalny LAN PARTY Battlefield 1942. Dla wielu naszych Rzymian była to pierwsza okazja, żeby poznać się na żywo z ludźmi z drużyny. Pomimo eliminacji obu naszych składów na w/w imprezę zabawa trwała w najlepsze – o to zawsze chodziło w SPQR! W miarę rozwoju serii Battlefield wiele osób zaczęło przewijać się przez szeregi SPQR, jedni odchodzili, inni przychodzili. W końcu pojawiła się nowa część uwielbianego przez nas Battlefielda - Vietnam.

1 kwietnia 2004, roku pojawiła się kolejna odsłona ukochanej gry. Wielu osobom jednak nie przypadła ona do gustu i w SPQR pojawili się kompletnie nowi ludzie, którzy otrzymali bardzo trudne zadanie - utrzymać dobrą reputację SPQR. Jak wiadomo początki są trudne, a dla SPQR-Vietnam były jeszcze trudniejsze, ponieważ znaczna część starszych stażem graczy postanowiła pozostać przy kultowym już Battlefield 1942.

Tom@s: "Sekcja BF:Vietnam nie miała może wspaniałych osiągnięć i w żadnym wypadku nie można przyrównać jej do wspaniałej sekcji BF42. Jednak pozostaliśmy wierni zasadzie - wpierw zabawa, później wyniki - i staraliśmy się po prostu dobrze bawić grając razem z kumplami do późnych godzin wieczornych. Podtrzymanie dobrego imienia SPQR nie było łatwe, ale robiliśmy co w naszej mocy, aby każdy wiedział, że SPQR to silny klan. Wciąż jednak borykaliśmy się z problemami, które niestety nie pozwoliły nam na osiągnięcie tego co nasi koledzy z BF42."

 

Ford Fiesta w wykonaniu naszego menedżera JanicQ

 

W czasie gdy nowa sekcja dzielnie walczyła w dzikich dżunglach Vietnamu, gracze sekcji BF42 osiągneli jeden z największych sukcesów jaki do tej pory udało nam się uzyskać. Drugie miejsce w Infantry Cup II organizowanym przez Clanbase. Warto wspomnieć, że podczas finałowego meczu na naszym TSie zebrało się około 100 osób z całej polskiej sceny, aby dopingować naszych graczy. W miarę upływu czasu seria Battlefield wciąż ewoluowała i doczekaliśmy się kolejnej części - Battlefield 2. Wraz z wyjściem nowej części serii stanęliśmy na skraju. Sekcje Battlefield 1942 i Vietnam musiały połączyć swoje siły, aby w ogóle można było kontynuować naszą wspaniałą historię. Niestety zabieg ten okazał się na dłuższą metę niewypałem – ostatecznie pierwsze dwie części Battlefield umarły i nastał okres panowania Battlefield 2. W tym samym momencie wielu ludzi wycofało się z regularnej gry, niektórzy postanowili zmienić barwy. W obliczu takiej sytuacji po premierze nowej części stanęliśmy przed trudną decyzją - co dalej? Chętnych graczy do aktywnego uczestnictwa w rozgrywkach BF2 mieliśmy jak na lekarstwo. Tym samym zapadła decyzja o fuzji z klanem Final Squad. Wielu starszym klanowiczom nie spodobała się ta decyzja, ponieważ jednym z warunków fuzji była zmiana nazwy i taga klanowego. W ten oto sposób zrodził się oddzielny twór grający Battlefield 2 - Final Squad of Senatus PopulusQue Romanus. Podczas gdy rozpoczął on przygotowania do walki na nowej scenie, Strzelec postanowił reaktywować sekcję Battlefield 1942. I tak po ponad roku hibernacji SPQR wróciło do rozgrywek BF42, a na nowej platformie zmagania rozpoczęło FSPQR. W listopadzie 2005 roku FSPQR zajmuje 5 miejsce na Lan Party w Warszawie, a kilka dni później SPQR42 odnosi podwójne zwycięstwo (rozgrywki Conquest oraz Infantry) w bardzo mocno obsadzonym turnieju Yes! CUP.

 

Final Squad już po fuzji w barwach SPQR na Games Party Infantry w roku 2006

 

Andrzej "Strzelec" Sokołowski, były członek zarządu, pod koniec 2005 roku tymi słowy podsumował nasz zespół:

„Do SPQR dołączyłem 1 stycznia 2004 roku. Od razu zauważyłem wspaniałą atmosferę, która w tym Klanie panowała i której w żadnej innej organizacji tego typu nie znalazłem. Pierwszy w moim zyciu LAN Battlefield 1942, który odbył się 13 marca 2004 roku w Warszawie, utwierdził mnie w przekonaniu, że dla SPQR warto poświęcać swój czas, bowiem byli to wyjątkowi ludzie, którzy z czasem stali się dla siebie prawdziwymi przyjaciółmi. Niestety wraz z początkiem roku 2005 Klan zaczął podupadać, z braku CLa starałem się wraz z kilkoma osobami postawić go na nogi. Niestety SPQR poszło w hibernację na prawie pół roku. W lecie 2005 wraz z Dżynem podjęliśmy decyzję o reaktywacji Klanu. Zaczynaliśmy praktycznie od zera - bez servera, bez graczy, bez konta www, jedynie z TSem i cieniem sławy starego SPQR. W ciągu kilku miesięcy udało nam się stworzyć wspaniałą drużynę, która nie miała sobie równych jeśli chodzi o atmosferę we wspólnym gronie. Nie chcieliśmy aby ciężka praca włożona w Klan przez naszych poprzedników poszła na marne. Potem przyszła fuzja z FSPQR, w której trwamy do dziś i która dała fundamenty pod wspólne tworzenie Multiklanu.

 

 Andrzej "Strzelec" Sokołowski

 

Na przełomie roku 2005/2006 czwórka dowódców klanów SPQR (BF42) i FSPQR (BF2) – Dzyn, JanicQ, Strzelec oraz Tom@s - podjęła przełomową decyzję i od początku 2006 roku SPQR stało się dwudywizyjnym multiklanem. Przypieczętowanie tej decyzji nastąpiło w marcu 2006, kiedy to odnieśliśmy zwycięstwo na Lan Party BF42 w Poznaniu. Następnie próbowaliśmy swoich sił w Call of Duty 2, przyjęliśmy sekcję Warcraft III (były klan theDust), FIFA oraz Counter Strike: Source. Pod koniec roku 2007 zaskoczyliśmy wszystkich fuzją z multiklanem Beyond Duty. Wzmocniła ona nasze szeregi oraz organizację, przez co staliśmy się jednym z największych multiklanów Polsce. Wówczas w szeregach Legionów Rzymskich znaleźć można było graczy Counter Strike 1.6, Warcraft III, Fifa 2008, Call of Duty 4, America's Army oraz Battlefield 1942. Jednak jedno pozostało niezmienne od samego początku i przez ponad 5 lat wciąż pozostawaliśmy wierni słowom Scaevoli.

Scae: "Ta gra pozwala nam oderwać się na chwilę od szarej rzeczywistości, więc niech nam sprawia przyjemność przebywanie w towarzystwie kolegów."

 

Nasi gracze FIFA podczas PGA w roku 2007            Ekipa Warcraft III podczas tej samej imprezy

 

Na przełomie lat 2007/2008 SPQR pozyskało potężnego sponsora – ESC Computers. Środki inwestowane w multigaming pozwoliły na stworzenie silnych dywizji America’s Army, Warcraft III oraz FIFA. Byliśmy wówczas w czołówce najlepszych i najbardziej znanych multiklanów w Polsce. Niestety wiązało się to z pewnymi konsekwencjami – tradycje sprzed lat kontynuowały dywizje związane ze sceną Battlefield, inne dywizje musiały jednak sprostać teraz wymaganiom i odnosić pewne sukcesy. Pomimo takiego stanu rzeczy gracze America’s Army, FIFA i Warcraft III bez problemu odnaleźli wspólny język z pozostałymi współgraczami, w dalszym ciągu tworząc niepowtarzalną atmosferę. Kolejnym sponsorem została firma pukawka.pl. Niestety z końcem roku 2008 i docierającym do naszego kraju kryzysem gospodarczym, sponsorzy zaczęli wycofywać się ze wspierania naszej organizacji. To zapoczątkowało wycofywanie się niektórych dywizji. W tym samym czasie również i ludzie będący w Zarządzie SPQR musieli poświęcić więcej czasu na życie prywatne, SPQR zostawiając same sobie.

 

Nasz skład Battlefield 1942 na Time To Play Poznan w roku 2008

 

W taki sposób w roku 2009 zakończyła się wielka era SPQR. W lutym Strzelec (wówczas Head Manager) ogłosił:

"Niestety nadszedł czas, zeby spojrzeć prawdzie w oczy. (...) przekształcenie SPQR z Multiklanu w luźne zrzeszenie graczy, którzy się znają i lubią, którzy przez tyle czasu tworzyli SPQR - po prostu dalsze podtrzymywanie kontaktu, zamiast w klan który rywalizowałby ostro w ligach - słowem organizacja towarzysko-rozrywkowa."

Najpoźniej od tego momentu Senatus PopulusQue Romanus zniknął z większości scen sportów elektronicznych. Została mała ekipa która wieczorami nadal wspólnie grała i godnie reprezentowała tag [SPQR].

 

Podejmowane były kilkakrotnie próby reaktywacji SPQR przez rE, byłego managera dywizji Warcraft III oraz pynia, jednak ich wysiłki spełzły na niczym. Od tego momentu SPQR kontynuuje swój żywot na scenach gier Battlefield, Minecraft, League of Legends czy World of Tanks. Cały czas przysługuje nam ten sam cel, już od ponad 10 lat:

 

„Najważniejsza jest dobra zabawa w znakomitym gronie znajomych i przyjaciół.”

 

 


 

Senatus PopulusQue Romanus to jedna z najlepszych drużyn zrzeszających graczy komputerowych w Polsce. Funkcjonujemy w środowisku gamingu już od roku 2002, a jako multiklan działamy od roku 2005. Jesteśmy rozpoznawani przez wszystkich polskich fanów e-sportu oraz przez niemała część zagranicznych. Znani jesteśmy między innymi ze sceny America’s Army, Battlefield, Call of Duty, Counter Strike, Counter Strike: Source, FIFA, Leagues of Legends oraz Warcraft 3. Całość od początku była tworzona przez osoby w różnym wieku, które dzieki swieżości pomysłów i wielkiej wytrwałości w działaniu poświęcają każda wolną chwilę na zbudowanie i prezentowanie drużyny, która w przyszłości będzie zrzeszać najlepszych graczy z całej Polski.